Centrum Produkcji Uszczelnień Technicznych
Tel: +48 12 451 77 57, +48 696 030 897
Email: biuro@kedarix.com

Uszczelnienia rurociągów

Kedarix > Branże > Uszczelnienia rurociągów

Uszczelnienia rurociągów

Uszczelnienie rurociągów jest niezwykle ważną kwestią. Tylko dobre uszczelki zagwarantują nam dobre uszczelnienie całej konstrukcji oraz zminimalizują ryzyko wycieków cieczy.

Dzisiejsza technologia pozwoliła na stworzenie różnego rodzaju uszczelnień, które charakteryzują się odmiennymi właściwościami fizycznymi. Podobnie jest w przypadku rurociągów – stosowane są tu różne uszczelnienia, a nie ten sam produkt. Kluczowym czynnikiem jest tu odpowiednie dobranie uszczelnienia pod konkretne potrzeby miejsca użytku, gdyż tylko takie działanie gwarantuje nam maksymalny poziom uszczelnienia.

Uszczelnienia rurociągów

Uszczelnienia techniczne o-ring, NBR, Viton

Uszczelnienia rurociągów

Uszczelnienia techniczne stosowane są w celu zapobiegania nieszczelności i wycieku czynnika roboczego z określonej przestrzeni roboczej. Uszczelnienia techniczne dodatkowo chronią przestrzeń roboczą przed dostaniem się do niej szkodliwych czynników, brudu czy pyłu.

Na rynku znajdziemy uszczelnienia techniczne cechujące się różnorodnymi rozwiązaniami technicznymi i materiałowymi.

Typowym przykładem uszczelnienia technicznego, jednocześnie najczęściej stosowanego, jest o-ring. O-ring jest gumowym materiałem izolacyjnym o okrągłym przekroju. O-ring jest uszczelnieniem statycznym, w przypadku którego nie pojawia się ruch pomiędzy uszczelnieniem a powierzchniami z nim współpracującymi. Oringi charakteryzują się wysokim poziomem elastyczności, dzięki czemu w łatwy sposób dostosowują się niemal do każdej powierzchni. Oczywiście uszczelnienia techniczne typu o-ring wykonywane są z różnych materiałów.

Uszczelnienia rurociągów
Uszczelnienia rurociągów

Na pewno warto tu wspomnieć o NBR. Materiał ten odporny jest na działanie większości rozcieńczonych kwasów przemysłowych, zasad, płynów hydraulicznych, a także smarów i olejów. Zasięg termiczny ich pracy wynosi od -30 do 90 stopni Celsjusza. Jednak przy dodatku odpowiednich komponentów właściwości fizyczne uszczelnień wykonanych z NBR mogą ulegać zmianie – w zależności od potrzeb miejsca przeznaczenia.

Innym materiałem, ale również wykazującym świetne właściwości fizyczne, jest FKM FPM Viton. O-ring wykonany z tego tworzywa będzie odporny na różnego rodzaju oleje hydrauliczne, zwierzęce oraz roślinne, smary, węglowodory benzenowe, a także ozon. Viton jest też niewrażliwy na wysokie temperatury, promieniowanie, paliwa oraz płyny hydrauliczne.

Oczywiście uszczelnienia techniczne to nie tylko o-ringi, ale wiele innych form uszczelnień. Oprócz grupy uszczelek statycznych wyróżniamy też uszczelnienia dynamiczne. Ponadto uszczelki wykonywane są nie tylko z tworzyw takich jak FKM czy Viton. Uszczelnienia to szeroka gama produktów o różnych właściwościach, a każda uszczelka powinna być dobierana pod kątem przeznaczenia i ewentualnych niesprzyjających czynników, na które może być narażona. Jeśli chodzi o uszczelnienia rurociągów, tu również do wyboru mamy kilka propozycji.

Uszczelnienia techniczne a rurociągi – Viton, NBR

W przypadku rurociągów zdecydowanie należy postawić na uszczelnienia techniczne najwyższej jakości. Nasza firma od lat specjalizuje się w produkcji różnego rodzaj uszczelnień technicznych, w tym tych, które przeznaczone są do rurociągów. Posiadamy profesjonalny park maszyn, dzięki któremu jesteśmy w stanie stworzyć uszczelki o każdym rozmiarze, nawet najbardziej nietypowym. Urządzenia służące do tworzenia mieszanek chemicznych pozwalają nam na stworzenie uszczelnień z wielu materiałów, dzięki czemu możemy dostawać uszczelki pod potrzeby klienta.

Jeśli szukasz uszczelnień technicznych do rurociągów, potrzebujesz uszczelnień do maszyn budowlanych czy innych urządzeń, skontaktuj się z nami, a na pewno znajdziemy idealne rozwiązanie.

Uszczelnienia rurociągów