Centrum Produkcji Uszczelnień Technicznych
Tel: +48 12 451 77 57, +48 696 030 897
Email: biuro@kedarix.com

O-ring, czyli pierścienie uszczelniające

Home 2O-ring, czyli pierścienie uszczelniające

Uszczelnienie ma za zadanie połączyć dwa elementy danej konstrukcji, zapewniając jednocześnie szczelność oraz prawidłowe funkcjonowanie całości. Ponadto dzięki zastosowaniu uszczelek mamy możliwość rozłożenia wielu konstrukcji na części pierwsze, gdyż nie musimy łączyć wszystkich elementów ze sobą na stałe. Zdecydowana większość maszyn oraz urządzeń mechanicznych wymaga zastosowania różnego rodzaju uszczelnień. Czasami konieczność użycia uszczelek wynika ze specyfiki urządzenia w celu zapewnienia prawidłowego działania. W niektórych sytuacjach natomiast zastosowanie uszczelnień wysokiej jakości podyktowane jest przez materiały oraz substancje, z jakimi dana maszyna pracuje. Prawidłowe uszczelnienie techniczne zagwarantuje w takim wypadku bezpieczne użytkowanie urządzenia.

Najczęściej stosowane uszczelnienia gumowe to tzw. oringi. O-ring to nic innego jak niewielki element, który dzięki swoim cechom oraz specyfikacji umożliwia pracę niektórych maszyn i zapewnia odpowiednie i bezpieczne warunki robocze.

O-ring, czyli pierścienie uszczelniające
O-ring, czyli pierścienie uszczelniające

Czym jest o-ring? Uszczelnienia techniczne oringi

Oringi to gumowe materiały uszczelniające o okrągłym przekroju. Oringi, które możemy określić również jako pierścienie uszczelniające, wyróżniają się wysokim poziomem elastyczności, co sprawia, że w łatwy sposób można je dospawać do praktycznie każdego urządzenia czy maszyny. Praktyczna budowa oringów przyczyniła się do tego, że oferują one szerokie spektrum zastosowania.

Rozmiary uszczelnień są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu doskonale sprawdzają się one przy uszczelnieniu elementów o różnej szerokości. Dodatkowo możliwość dostosowania rozmiaru oringów sprawia, że wachlarz zastosowania tych uszczelek jeszcze bardziej się poszerza.

Oringi produkowane są również z wielu materiałów – i tu, w zależności od zastosowanej mieszanki, określane jest miejsce ich przeznaczenia.

Jak działają uszczelnienia techniczne? Jak działa o-ring?

Kształt oraz funkcjonalność oringów sprawiają, że chętnie wykorzystywane są one w wielu dziedzinach. Znaczna część urządzeń oraz maszyn nie jest w stanie pracować bez uszczelnień typu o-ring. Uniwersalny charakter, skuteczność oraz szerokie spektrum zastosowania sprawiają, że oringi są najczęściej wykorzystywanym uszczelnieniem technicznym.

Uszczelki w kształcie oringów to obustronne, samoczynne elementy uszczelniające, które zapewniają doskonałą szczelność nawet przy braku ciśnienia. W sytuacji kiedy uszczelka o-ring ma do czynienia z ciśnieniem, rozkłada je równomiernie we wszystkich kierunkach, co przekłada się na jeszcze lepszą szczelność połączenia.

Odpowiednio dobrane uszczelnienia typu o-ring to gwarancja najlepszej i najskuteczniejszej szczelności, a także najwyższej jakości.

O-ring, czyli pierścienie uszczelniające
O-ring, czyli pierścienie uszczelniające

Uszczelnienia techniczne typu o-ring – gdzie znajdują zastosowanie?

Na to, gdzie zostanie wykorzystywane uszczelnienie takie jak o-ring, w głównej mierze wpływ ma materiał, z którego zostało ono wytworzone. Każdy materiał, z którego produkowane są uszczelnienia techniczne, wykazuje inne właściwości oraz cechy fizyczne. O-ringi najczęściej spotykane są w maszynach, urządzeniach oraz instalacjach technicznych. Jednak oringi stosowane w samochodzie nie będą odpowiednie przykładowo do rurociągów, a wpływ na to ma zastosowany właśnie do produkcji surowiec. Najczęściej stosowane surowce do produkcji oringów to NBR, EPDM, silikon, a także FKM/FPM/Viton.

Oringi NBR są odporne na działanie większości kwasów przemysłowych, zasad, płynów hydraulicznych, a także smarów i olejów, takich jak mineralne, roślinne, zwierzęce, hydrauliczne oraz silikonowe. O-ring wykonany z materiału, jakim jest NBR, może pracować w przedziale termicznym od -30 do 90 stopni Celsjusza.

Inaczej sprawa ma się w przypadku materiału jakim jest FKM/FPM/Viton. Oringi wytworzone z tego materiału nie są odporne na smary. Natomiast Viton jest tworzywem olejoodpornym, co pozwala na zastosowanie go w wielu miejscach, a szczególnie w maszynach budowlanych. O-ring FKM może być przeznaczony do pracy w wyższych temperaturach, sięgających nawet 210 stopni Celsjusza. Oprócz odporności na oleje, Viton wyróżnia wysoka niewrażliwość na węglowodory, ozon, paliwa, płyny hydrauliczne, ciśnienie, a także promieniowanie UV.

O-ring, czyli pierścienie uszczelniające
O-ring, czyli pierścienie uszczelniające

Innym bardzo często wykorzystywanym surowcem do tworzenia uszczelnień technicznych jest EPDM. O-ringi wykonane z tworzywa, jakim jest EPDM, najlepiej sprawdzają się w temperaturach sięgających od -20 do 150 stopni Celsjusza. EPDM jest materiałem odpornym na działanie kwasów nieorganicznych i krótkołańcuchowych, takich jak mrówkowy czy chlorowodorowy. Dodatkowo uszczelki z tego surowca odporne są na parę, gorącą wodę, alkohole, estry, ketony, ozon, promieniowanie UV oraz płyny hamulcowe. EPDM jest ponadto tworzywem długotrwałym oraz wolno starzejącym się.

Na rynku dostępne są również oringi silikonowe. Uszczelnienia wykonane z silikonu wykazują dużą tolerancję termiczną, sięgającą od -50 do nawet do 300 stopni Celsjusza. Uszczelki silikonowe doskonale sprawdzają się w środowiskach wykorzystujących ozon, wodę oraz roztwory wody i soli.

O-ringi wytwarzane są również z innych materiałów, z których każdy wykazuje inne właściwości fizyczne. Aby najlepiej zadbać o maszyny czy inne urządzenia, warto postawić na uszczelnienia wysokiej jakości dopasowane pod konkretne potrzeby miejsca przeznaczenia. Wybór odpowiednich uszczelnień powinien zostać dokonany przy pomocy doświadczonego specjalisty, który doskonale będzie znał specyfikę każdego tworzywa oraz możliwości zastosowania w danym miejscu.