Centrum Produkcji Uszczelnień Technicznych
Tel: +48 12 451 77 57, +48 696 030 897
Email: biuro@kedarix.com

Oringi – statyczne uszczelnienia techniczne

Home 2Oringi – statyczne uszczelnienia techniczne

Oringi, lub raczej o-ring, to, jak sama nazwa mówi, pierścień uszczelniający o przekroju kołowym. Ale zaczynając od początku, warto zaznaczyć, czym są uszczelnienia i dlaczego są one tak istotne. Pierwotnym zadaniem uszczelnień, jak każdemu się wydaje, jest uszczelnienie danego przedmiotu lub jego części. Jednak nie jest to koniec zadań uszczelki. Kiedy głębiej przyjrzymy się budowie większości przedmiotów wykorzystujących uszczelnienia, choćby takie jak oringi, szybko zauważymy, że w zasadzie służą one często do łączenia dwóch elementów danego mechanizmu. Dla przykładu uszczelnienia w drzwiach samochodowych mają za zadanie nie wpuścić wody do wnętrza auta. Jednak w gruncie rzeczy uszczelnienie łączy drzwi z karoserią. Podobnie jest w pompach hydraulicznych, siłownikach, elementach rurociągów przemysłowych i wielu, wielu innych urządzeniach. Dlaczego tak ważne jest, aby to zaznaczyć? Ponieważ wielu producentów nie bierze pod uwagę tego, jak istotną sprawą są uszczelniania. Są one bezpośrednio powiązane z trwałością oraz awaryjnością danego produktu, w tym także ogromnych projektów czy choćby maszyn budowlanych. Zastosowanie odpowiednio dobranych uszczelnień, dodatkowo wykonanych z materiałów dobrej jakości, może znacząco podnieść jakość produktu oraz znacząco wpłynąć na jego bezawaryjność.

Wracając do tematu oringów i ich przeznaczenia, warto wiedzieć, że są to uszczelnienia statyczne. Oznacza to tyle, że części, które są połączone za pomocą takiego rodzaju uszczelnień, pozostają względem siebie nieruchome. Idealnym przykładem są instalacje rurowe, które same z siebie nie wykonują żadnej pracy, nie przemieszczają się i nie kręcą. Rodzajem uszczelnień, które wykorzystuje się w elementach ruchomych, jest na przykład simmera, w Polsce nazywana simmeringiem, stosowana do połączeń obrotowych.

Oringi gumowe, silikonowe czy teflonowe – jak dobrać oringi?

Oringi to różnorodne uszczelnienia statyczne. Najczęściej dzieli się je na rodzaje w zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Dodatkowo można wyróżnić o-ringi twarde i miękkie, co jest bardziej ogólnym podziałem niż podział na konkretne materiały.

Podczas doboru uszczelnień najważniejszymi pytaniami są: gdzie będą wykorzystywane, jakie panują tam warunki i czym dany materiał musi się charakteryzować, aby sprawdził się do danego projektu. W naszej ofercie znajdują się oringi wykonane z praktycznie każdego materiału dostępnego na świecie. Proponujemy o-ringi wykonane z PU, H-PU, FKM/FPM/VITON, NBR, H-NBR, EPDM, VMQ/SILIKON, POM, PA-6, PAMOS, TW, TB, T-PU, S–PU, TMOS, TPEEK, TS, TURKON, TG, CR, SBR, T-NBR, PTFE/TEFLON.

Jak w takim razie dobrać najlepszy produkt? Przede wszystkim warto się z nami skontaktować i dokładnie przedstawić:

  • do czego mają być wykorzystane uszczelnienia,
  • na jaki zakres temperatur będą narażone,
  • czy będą miały kontakt z wodą, olejami, smarami, węglowodorami, związkami organicznymi, glikolem, kwasem
  • czy najbardziej istotna będzie jakość i trwałość uszczelnień, czy większą wagę należy przyłożyć do ceny, ponieważ szukamy rozwiązania bardziej budżetowego.

Jest bardzo wiele pytań, na które musimy znać odpowiedź, aby dobrze doradzić naszemu klientowi. Podczas wyboru uszczelek należy zrozumieć zasadę działania konkretnego spoiwa oraz tego, w jakich warunkach będzie pracować. Jesteśmy w stanie doradzić materiały, które, w zależności od temperatury pracy, sprawdzą się idealnie. W przypadku urządzeń pracujących z parą wodną takie produkty jak FKM/FPM/Viton nie sprawdzą się w ogóle. A jeśli zależy nam na trwałych uszczelnieniach odpornych na uszkodzenia mechaniczne, to świetnie sprawdzi się tu poliuretan.

Bardzo ważną cechą uszczelnień jest ich twardość. W zależności od potrzeb, mamy możliwość doboru oringów twardych lub elastycznych, które charakteryzują się, na przykład, redukcją drgań. Warto także wspomnieć takich o produktach, jak oringi samosmarujące. Do ich produkcji wykorzystuje się związek dwusiarczku molibdenu.

Oringi sklep – Kraków, Warszawa, Wrocław, czyli gdzie kupić najlepsze uszczelnienia techniczne

Temat uszczelnień, oringów czy simmeringów jest dosyć wąski i trudno znaleźć dobrego dostawcę. Sklep internetowy często jest pomocy w przypadku typowych produktów, ale bywają sytuacje braków magazynowych. Dodatkowo często pojawia problem z dużymi zamówieniami lub ciągłością dostaw. Jeśli nie sklep internetowy, to co?

Najlepiej kupować uszczelnienia techniczne bezpośrednio od producenta! Współpracując z producentem dużo zyskujesz, a nic nie tracisz. Jesteśmy w stanie wykonać każdy rodzaj i rozmiar oringów – i nie tylko. W naszej ofercie znajdują się wszystkie materiały stosowane w branży uszczelnień technicznych. U nas kupisz oringi NBR, Viton, EPDM, silikonowe oraz poliuretanowe, a także wiele innych.

Ponadto dokładnie wiemy, że w takich branżach, jak hydraulika siłowa, istotny jest czas. Na specjalne zamówienie klienta możemy wykonać produkcję w ekspresowym terminie. Dzięki temu nawet nietypowe, specjalistyczne uszczelnienia mogą być gotowe i znaleźć się u Ciebie w kilka dni.

W naszej ofercie mamy także całą gamę uszczelnień typowych. W naszym magazynie znajdują się miliony uszczelek gotowych do sprzedaży każdego dnia. Dodatkowo w naszej firmie kładzie się duży nacisk na zadowolenie klienta oraz jakość naszych usług i oferowanych produktów. Każde zamówienie jest dwa razy sprawdzane pod kątem tego, czy wszystko zostało zamówione oraz czy produkty spełniają nasze wysokie normy jakości. Do klienta trafiają tylko produkty wyselekcjonowane oraz dające gwarancję najwyższej jakości.

Jak mierzyć oringi, jak zakładać i co wybrać – oringi czy simmeringi?

Często nasi klienci pytają, jak mierzyć uszczelki. Czynność ta wydaje się prosta, jednak jest bardzo istotna i nietrudno w niej o błąd. Przede wszystkim przy uszczelnieniach liczy się każdy milimetr. Niewłaściwe zwymiarowanie może mieć przykre konsekwencje. Problem wykonania powtórnego zamówienia z właściwym wymiarowaniem wydaje się niczym w porównaniu z ryzykiem poważnego uszkodzenia maszyny. Złe wymiarowanie może spowodować też zakleszczenie, na przykład, siłownika, a w niektórych przypadkach takie poważne awarie, jak wykrzywienie tłoczyska.

W przypadku siłowników hydraulicznych zawsze służymy pomocą. Posiadamy stację służącą do demontażu siłownika na czynniki pierwsze, po którym następuje zwymiarowanie i wykonanie uszczelnień. Jeśli chcesz kupić oringi, ale nie wiesz, jakie, nie wiesz, który o-ring sprawdzi się najlepiej i jakie właściwości powinien mieć, to zadzwoń do nas. Zawsze możesz liczyć na profesjonalną poradę i pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania.