Centrum Produkcji Uszczelnień Technicznych
Tel: +48 12 451 77 57, +48 696 030 897
Email: biuro@kedarix.com

Segery, czyli pierścienie osadcze

Home 2Segery, czyli pierścienie osadcze

Segery, czyli pierścienie osadcze

Pierścienie Segera, zwane inaczej pierścieniami osadczymi, to niewielkie elementy, które pełnią ważną funkcję konstrukcyjną w wielu maszynach. Ten niewielkich rozmiarów wyrób produkowany z elastycznej stali ma za zadanie zabezpieczyć elementy konstrukcji przed niechcianym ruchem poziomym. Łożyska, tuleje czy koła zębate to elementy często osadzane na wałkach. Części te mogą podczas pracy ulegać przesunięciu osiowemu, a to w konsekwencji może doprowadzić do przedwczesnego zużycia współpracujących powierzchni. I tu właśnie swoje zastosowanie znajdują pierścienie.

Właściwości fizyczne pierścieni Segera sprawiają, że są one pożądane w wielu gałęziach przemysłu.

Kedarix
Kedarix
Kedarix

Pierścień Segera – co to takiego?

Pierścienie osadcze sprężynujące, czyli inaczej zwane segery, to niewiele elementy, które znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Pierścienie osadcze dostępne są w dwóch rodzajach – zewnętrznym oraz wewnętrznym.

Pierścień Segera jest elementem o niewielkich rozmiarach, jednak bardzo często stanowi ważną część konstrukcyjną wielu maszyn. Segery przede wszystkim mają za zadanie chronić poszczególne elementy przed przesunięciem osiowym. Pierścień Segera blokuje je w taki sposób, aby nie ruszały się podczas wykonywanej pracy. Pierścienie osadcze najczęściej blokują przed przesunięciem osiowym na wałkach i w otworach maszyn, takich jak np. łożyska toczone, łożyska ślizgowe, sprzęgła, koła pasowe czy zębate. W ten sposób również zapobiegają ich wyrabianiu się.

Pierścienie montowane są w specjalnym rowku, do którego idealnie przylegają dzięki mimośrodowemu kształtowi.

Gdzie stosowane są pierścienie Segera?

Pierścienie Segera ze względu na swoje właściwości fizyczne oferują nam szerokie spektrum zastosowania. Pierścienie używane są przede wszystkim w branży motoryzacyjnej do zabezpieczenia sworzni tłoków oraz sworzni w przegubach napędowych. Dzięki zastosowaniu pierścieni elementy te nie przesuwają się.

Pierścienie osadcze montowane są również w elementach uruchamiających artykułów AGD. Pierścień Segera stanowi też bardzo ważna część w przemyśle maszynowym. Tu stanowi często element ochrony łożysk, tulei, tarcz, kół zębatych oraz innych części zamontowanych na osiach, wałach lub w otworach.

Kedarix
Kedarix
Kedarix
Kedarix
Kedarix

Jak bezpiecznie zdemontować pierścienie Segera?

Pierścienie Segera są produktem o szerokim zastosowaniu, a to ze względu na swoje fenomenalne właściwości. Jednak w przypadku tych małych elementów bardzo ważną kwestią jest również ich demontaż.

Niewłaściwy demontaż pierścienia osadzającego może doprowadzić do jego zniszczenia lub uszkodzić rowek, w którym się znajduje. Kolejną sprawą jest niebezpieczeństwo dla osoby demontującej, gdyż popełniony błąd na tym etapie może skończyć się nieprzyjemnym wypadkiem. Niewłaściwie złapany pierścień, z uwagi na siłę sprężystości, która na niego działa, może uderzyć z siłą pocisku.

Do demontażu segerów przeznaczone są specjalne szczypce. Wyglądają one podobnie jak kombinerki, jednak ich szczęki są zaokrąglone. Zarówno do pierścieni wewnętrznych, jak i zewnętrznych powinny zostać użyte inne szczypce, dlatego warto mieć oba rodzaje.

Przed przystąpieniem do demontażu powinno się założyć specjalne okulary, które dodatkowo zabezpieczą oczy. Sam demontaż powinien być przeprowadzany bardzo uważanie oraz bez pośpiechu. Na początek końce szczypiec powoli wsuwamy w otwór. Następnie ściskamy rękojeść, tak aby pierścień swobodnie wysuwał się na całym obwodzie. Na końcu przechodzimy do wyciągnięcia pierścienia, tak aby zachować ten sam nacisk szczypiec. Bardzo ważna jest tu też siła nacisku, ponieważ kiedy złapiemy pierścień zbyt mocno, ulegnie on pęknięciu.

Jeśli szukasz segerów lub masz jakieś wątpliwości związane z ich tematem, zadzwoń do nas, a na pewno pomożemy i znajdziemy odpowiednie rozwiązanie.