Centrum Produkcji Uszczelnień Technicznych
Tel: +48 12 451 77 57
Email: biuro@kedarix.com

Uszczelnienia do maszyn budowlanych

Home 2Uszczelnienia do maszyn budowlanych

Uszczelnienia do maszyn budowlanych

Uszczelnienia w maszynach budowlanych wbrew pozorom są bardzo ważnymi elementami. W przypadku maszyn budowlanych, uszczelnienie z reguły ma za zadanie połączyć części układu hydraulicznego. Tylko zastosowanie odpowiednich uszczelnień zagwarantuje tu szczelność, która zabezpieczy całą maszynę przed groźnymi wyciekami. Uszczelnienia w maszynach budowlanych pełnią funkcję fundamentalną i przyczyniają się do bezawaryjnej pracy danej maszyny na polu budowy.

Uszczelnienia do maszyn budowlanych
Uszczelnienia do maszyn budowlanych

Uszczelnienia techniczne o-ring – NBR, Viton

W dzisiejszych czasach na rynku możemy spotkać wiele różnych rodzajów uszczelnień technicznych. Każda grupa uszczelek charakteryzuje się innymi właściwościami fizycznymi, co sprawia, że uszczelnienia techniczne mogą pochwalić się szerokim spektrum zastosowania w wielu gałęziach przemysłu. Jeśli chodzi o maszyny branży budowlanej, to tu też stosowane są różne uszczelnienia, dostosowane pod potrzeby konkretnej maszyny.

Zdecydowanie najczęściej stosowanym uszczelnieniem jest o-ring. Jest to pierścień uszczelniający o przekroju kołowym. Dzisiejsza technologia umożliwia wulkanizowanie oringów o dowolnych rozmiarach, co sprawia, że są one idealnie dopasowane do potrzeb maszyny budowlanej. Oringi są uszczelnieniem działającym samoczynnie oraz dwustronnie. O-ringi tworzone są z myślą o miejscu ich zastosowania, dlatego przy doborze odpowiednich komponentów uwzględnia się warunki panujące na miejscu pracy maszyny.

Warto tu wspomnieć o materiale, jakim jest NBR. NBR jest tworzywem powstałym z kauczuku butadienowo-akrylonitrylowego. Jest odporny na kwasy, benzynę, węglowodory alifatyczne oraz płyny hydrauliczne. Ponadto uszczelnienia wykonane z tego materiału cechują się niezwykłą wytrzymałością, która jest bardzo pożądana w przypadku maszyn budowlanych. NBR komponowany jest z różnymi mieszankami, które wpływają na cechy fizyczne tego typu uszczelnień. Komponenty powinny być dobierane zgodnie z potrzebami danej maszyny budowlanej oraz z uwzględnieniem występujących w miejscu pracy niesprzyjających czynników.

Innym materiałem, a jednocześnie droższym, jest FKM FPM Viton produkowany z fluorokauczuku. Uszczelnienia techniczne wykonane z Vitonu wykazują fenomenalne właściwości fizyczne. Viton odporny jest na wiele substancji chemicznych, smary, oleje mineralne oraz płyny hydrauliczne. Ponadto FKM FPM Viton jest niewrażliwy na wysoką temperaturę. Jednak zarówno Viton, jak i NBR nie są odporne na płyny hamulcowe.

Maszyny budowlane wymagają uszczelnień najwyższej jakości. Nie ważne, czy będzie to o-ring, czy inny rodzaj uszczelniania, nie ważne, czy będzie to Viton, NBR, czy inny materiał – ważne, aby uszczelnienie było dostosowane pod konkretną maszynę budowlaną oraz odporne na niesprzyjające czynniki, na które będzie narażone.

Uszczelnienia do maszyn budowlanych
Uszczelnienia do maszyn budowlanych

Uszczelki do maszyn budowlanych

Uszczelnienia są jednym z podstawowych elementów maszyn budowalnych. Ich funkcja polega tu na uszczelnieniu poszczególnych podzespołów, tak aby uniknąć niebezpiecznych wycieków cieczy roboczej. Dodatkowo dzięki uszczelkom maszyna chroniona jest przed przenikaniem zanieczyszczeń oraz wilgoci.

Niestety, w przypadku maszyn budowlanych uszczelnienia narażone są na duże zużycie, co wiąże się z ich regularną wymianą. To, jak często będziemy musieli wymieniać uszczelnienia w maszynach budowlanych, zależy od ich jakości uszczelek oraz dopasowania do miejsca pracy. Oczywiście uszczelnienia najwyższej jakości będą wymagać wymiany rzadziej niż te z niższej półki. Jednak, oprócz jakości, należy zwrócić uwagę na właściwości uszczelnień do maszyn budowlanych. Różne maszyny pracują w różnych warunkach. Wysokie temperatury, kontakt z chemikaliami, olejami czy smarami, promieniowanie – to tylko niektóre czynniki, które powinny być uwzględnione przy wyborze uszczelek do maszyn budowlanych. Niezależnie od tego, czy będzie to NBR czy Viton, najważniejsze jest, aby uszczelnienie było dostosowane do trybu pracy maszyny budowlanej. W taki sposób możemy mieć gwarancję, że zyskamy najlepszą jakość i trwałość uszczelnienia.