Centrum Produkcji Uszczelnień Technicznych
Tel: +48 12 451 77 57, +48 696 030 897
Email: biuro@kedarix.com

Uszczelnienia techniczne

Home 2Uszczelnienia techniczne

Uszczelnienia techniczne

Uszczelnienia techniczne każdego rodzaju uchodzą za materiały, których głównym zadaniem jest utrzymać szczelność danej maszyny lub konkretnego urządzenia. Oczywiście jest to prawda, jednak nie jest to fundamentalna funkcja uszczelek. Ich podstawowym zadaniem jest połączenie dwóch elementów konkretnego urządzenia tak, aby pracowały prawidłowo. Powodów zastosowania uszczelnień jest kilka. Pierwszy z nich jest taki, że trudno jest połączyć wiele materiałów ze sobą i bez łącznika, jakim są uszczelnienia techniczne, mogłoby być to niewykonalne. Kolejnym powodem jest możliwość rozłożenia urządzenia na elementy dzięki temu, że nie są one trwale ze sobą połączone. Dlaczego jest to takie istotne? Wiele urządzeń i maszyn ma w swojej budowie materiały eksploatacyjne, czyli takie, które po pewnym czasie się zużywają i należy je wymienić. Uszczelnienia techniczne pozwalają na zastosowanie konstrukcji, którą w każdej chwili można zdemontować, a jednocześnie nie zmniejszają funkcjonalności danego urządzenia. Kiedy w ten sposób spojrzy się na temat uszczelnień, proces produkcji i wyboru konkretnego materiału uszczelniającego nabiera sporego znaczenia.

Firmy często traktują temat uszczelnień technicznych lekceważąco. Warto dokładnie zagłębić się w procesy technologiczne, dobrze sprawić i wybrać odpowiedni materiał do danego urządzenia. Pamiętajmy jednak przy tym, że odpowiedni nie znaczy drogi. Odpowiedni materiał to taki, który zagwarantuje trwałość i bezawaryjność Twojemu sprzętowi. Bezawaryjność najczęściej mierzy się z pryzmatu najsłabszego punktu danego urządzenia, nierzadko są to właśnie uszczelnienia, które źle dobrane mogą wymagać wymiany nawet co rok.

Oringi, simmeringi, taśmy prowadzące, pierścienie – gdzie zaopatrzyć się w uszczelnienia techniczne wysokiej jakości?

Uszczelnienia techniczne to bardzo szerokie pojęcie. Mieści się w nim wiele różnych produktów, które stosuje się w różnych sytuacjach. Nie mówiąc już o materiałach, które mają odmienne zastosowania. Jest to jeden z powodów, dla którego należy przyłożyć ogromne starania podczas projektowania urządzenia i wyboru właściwego uszczelnienia.

Najbardziej popularnym rodzajem uszczelnień są oringi. Właściwa nazwa dla tego produktu to o-ring, czyli uszczelnienie pierścieniowe. Jest to rodzaj uszczelnień statycznych. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie dwa elementy mają za zadanie docisnąć oring, który zapewni szczelność urządzenia.

Simmeringi również są rodzajem uszczelnień pierścieniowych, jednak są one uszczelnieniami dynamicznymi. Oznacza to, że stosuje się je jako uszczelnienia techniczne elementów obrotowych.

Równie ważnym elementem wielu mechanizmów są taśmy prowadzące. Odpowiadają one za właściwe prowadzenie na przykład siłownika hydraulicznego. Dobiera się je zgodnie z luzami między tłokiem a cylindrem, tak aby cały mechanizm sprawnie pracował ruchem posuwisto zwrotnym. Uszkodzenie taśmy prowadzącej może spowodować wiele trwałych uszkodzeń siłownika. W ostateczności może wygiąć nawet tłoczysko.

Dlaczego istotne jest, aby zaopatrywać się w uszczelnienia wysokiej jakości? Produkty zapewniające odpowiednie właściwości są w stanie pracować bez usterki o wiele dłużej niż te od niepewnych dostawców. Często słyszymy, że ktoś woli kupić tanie, najwyżej się wymieni. To prawda, jednak co z przestojami maszyny, co z ewentualnymi uszkodzeniami? Dodatkowo ktoś to musi zrobić, a nie zawsze ma kto. Najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz naprawiać siłowniki w koparce co rok, czy raz na 4–5 lat? Odpowiedź może być tylko jedna.

Uszczelki tłokowe, tłoczyskowe, obrotowe, zgarniające, prowadzące, podporowe. Pełny asortyment materiałów na każdy wymiar!

Jedną z największych zalet współpracy z naszą firmą jest możliwość zamówienia uszczelnień technicznych na praktycznie każdy wymiar z każdego materiału. Jako producenci mamy na stanie praktycznie wszystkie materiały dostępne na rynku. Dodatkowo zajmujemy się formowaniem tzw. wałków na bazie swoich materiałów. Idealnym przykładem są uszczelnienia techniczne PU, czyli wykonane z poliuretanu. Nasze uszczelnienia PU mają niemal tak dobre właściwości fizyczne jak dużo droższa oryginalna wersja z Austrii. Różnicą jest jedynie nieco mniejsza tolerancja na temperaturę.

W momencie wykonywania projektu warto zastanowić się, jakie materiały uszczelniające są potrzebne. Jeśli wystarczy sporo tańsza wersja, to dlaczego nie? Jeśli jednak potrzebujemy czegoś naprawdę odpornego na temperaturę, to firma Kedarix wykona dla Ciebie uszczelnienia z oryginalnego materiału!

FKM FPM Viton, NBR, EPDM, silikon czy uszczelnienia poliuretanowe – co sprawdzi się najlepiej?

Bardzo często w naszych treściach zaznaczamy, że przy wyborze uszczelnień kluczowym czynnikiem jest materiał. W wielu przypadkach nawet rozwiązania zastosowane przez producentów okazują się niezbyt trwałe lub praktyczne. Na tę chwilę do produkcji uszczelnień technicznych wykorzystuje się kilkanaście rodzajów materiałów. Niemal każdy ma inne właściwości. Dodatkowo jest możliwość wzbogacania mieszanek dodatkowymi komponentami, które znacząco wpływają na ich właściwości. Do każdego przemysłu, maszyny czy urządzenia uszczelnienia powinno się dobierać indywidualnie. Bardzo często jest tak, że zbliżona maszyna wykonująca podobną pracę powinna mieć całkiem inne uszczelnienia.

Idealnym przykładem są maszyny działające na bazie hydrauliki siłowej. Stosuje się inne uszczelnienia w zależności od medium w układzie hydraulicznym. Podobnie jest w takich urządzeniach, jak hydrocyklony, które pracują w różnych temperaturach oraz ciśnieniach.

Istotna jest również twardość gumowych materiałów uszczelniających. W zależności od wielu czynników dobiera się materiał o takiej twardości, żeby dany element miał pewną amortyzację, a same uszczelniania nie traciły na trwałości.

Dobór uszczelniaczy jest trudny. Różne kategorie pracy, różne rodzaje przemysłu i specyficzne warunki powodują to, że wybór należy dobrze przemyśleć lub zdać się na specjalistę.

Uszczelnienia techniczne prosto z produkcji Kedarix

Współpracując z nami, masz pewność, że uszczelnienia dla Ciebie zawsze będzie dobierać nasz specjalista z wieloletnim doświadczeniem. Dodatkowo mamy możliwość wykonania uszczelnień technicznych na każdy wymiar oraz z każdego dostępnego materiału. Ponadto w naszej ofercie znajduje się usługa expres, po wybraniu której produkcja rozpocznie się tego samego dnia!

Szukasz pewnego dostawcy uszczelnień? Wybierz Kedarix!